החזרי מס הכנסה לגמלאים

למרבית הגמלאים מגיע החזר מס ,ישנן סיבות רבות המעניקות החזר מס באופן משמעותי. חלק מהטבות המס לא ניתנות בצורה אוטומטית ויש להגיש בקשה מסודרת למס הכנסה לאחר שבוצע תכנון מס מעמיק ומקצועי.

הטבות מס לגמלאים:

כל אדם שהגיע לגיל פרישה, 67 לגבר ו- 62 לאישה ומקבל פנסיה זכאי להקלות במס. הקלת המס באה לידי ביטוי בקבלת פטור על הפנסיה עד לסכום בסך 4,425 ₪ בחודש.

שאלה: כל השנים עבדתי במקום עבודה מסודר איך ייתכן שאני לא מקבל את הפטור המגיע לי בהתאם לחוק?

תשובה: כאמור ישנן הטבות מס שאינן מתקבלות באופן אוטומטי ועל הגמלאי עצמו לבצע פעולות יזומות מול מס הכנסה על מנת לקבל את הפטורים המגיעים בהתאם לחוק .

גובה הפטור מושפע מפרמטרים רבים כגון משיכת פיצויים פטורים בעבר, היוונים שביצעתי בעבר ו/או שהנני מעוניין לבצע בעתיד.

שאלה: כיצד אקבל את הפטור המגיע?

תשובה: כל אדם שהגיע לגיל הזכאות לאחר 01.01.2012 יקבל את הפטור המגיע רק לאחר ביצוע קיבוע זכויות. הליך זה מורכב מאוד ויש לבצע רק לאחר שבוצע תכנון מס מעמיק.

גמלאים שהגיעו לגיל הזכאות לפני 01.01.2012 ( חוק ישן – לפני תיקון 190) זכאים אף הם לפטור חלקי או מלא בהתאם לנתונים האישיים אך ההליך לקבלת הפטור במקרה זה לא מבוצע במסגרת קיבוע זכויות .

בדוק זכאותך להחזר מס ב-20 שניות

החזר מס לפנסיונרים על רווחים מריביות על פקדונות וניירות ערך

גמלאים זכאים להטבות מס על רווחים וריביות מניירות ערך, פיקדונות וחסכונות. חוק מס הכנסה מעניק לכל אדם שנולד לפני 01.01.1948 הטבת מס שהינה פטור ממס מריבית. יש לציין שבפועל מס הכנסה מעניק את ההטבה גם לילידי 1948 דהיינו נולדו לפני 01.01.1949 (סעיף 125 ד).

הפטור השנתי המקסימלי מההכנסות מריבית הינו בגובה 13,440 ₪ נכון לשנת המס 2021. במידה ושני בני הזוג זכאים להטבת המס הפטור השנתי יהיה בגובה 16,560 ₪.

יש לציין שהטבת המס ע"פ סעיף 125ד רלוונטית על הכנסות מריבית בגין תוכניות חיסכון ופיקדון בנקאי או רווחים מפוליסות חיסכון אשר מנוהלות בחברת ביטוח.

הטבות מס בשוק ההון לפנסיונרים

כל אדם שיש לו פעילות בשוק ההון ונוצרו לו במהלך השנים הפסדים בגין מכירת ניירות הערך זכאי בסבירות גבוהה להחזר מס בין היתר מהסיבות הבאות :

  1. החוק מאפשר לקזז הפסדים שנוצרו מפעילות בשוק הון כנגד רווחים מנירות ערך שנוצרו במהלך השנה . במידה ולא נוצרו הפסדים בשנה השוטפת יועברו ההפסדים לשנים הבאות ויקוזזו כנגד רווחים עתידיים ללא מגבלת זמן .
  2. ניתן לבצע קיזוז הפסדים כנגד מס שבח ו / או אופציות ממקום העבודה במסלול רווח הון.

המיסוי בגין פעילות בשוק ההון הוא בשיעור של 25% על רווח ההון הריאלי או 15% באם מדובר על נייר ערך שאינו צמוד . אך אדם שמלאו לו 60 שנה בשנת המס יכול לנצל את מדרגות המס לפנסיונרים שהינן הנמוכות ביותר, בגין הרווחים מפעילותו בשוק ההון למרות שאין זו הכנסה מיגיעה אישית.

משמעות הדבר שלאדם שלא היו הכנסות בשנת המס מלבד שוק ההון או הכנסה של עד 173,880 ₪ בשנת המס 2021, יכול באמצעות הגשת דו"ח שנתי לנצל את מדרגות המס הנמוכות מפעילותו בשוק ההון ולקבל החזר מס .

החזר מס הכנסה בשל בן זוג שאינו עובד

אדם אשר הגיע לגיל פרישה, בן/ בת זוגתו אינה עובדת מכל סיבה שהיא וכתוצאה מכך כלכלת הבית ובן/ בת הזוג מוטלת עליו זכאי לנקודות זיכוי במס.

פטור ממס שבח על מכירת דירה למטרת מעבר לבית אבות

במידה וגמלאי מבקש למכור את דירתו על מנת לממן באמצעות כסף זה זכות מגורים בבית אבות לו או לבת זוגתו זכאי לפטור ממס שבח.

פטור ממס דמי שכירות למטרות מעבר לבית אבות

כאשר גמלאי משכיר את ביתו על מנת להתגורר בבית אבות, זכאי הוא לפטור ממס שכירות על דירה שבבעלותו.

שינוי מצב משפחתי

שינוי המצב המשפחתי יכול להקנות מגוון הטבות מס.

אשפוז במוסד

גמלאי זכאי להטבות מס במידה והוא או אחד מבני משפחתו מאושפזים במוסד אשר הוא מממן.

בנוסף להטבות המוזכרות ישנן הטבות נוספות להן זכאים גמלאים, אין להסתפק בהחזר מס ההכנסה האוטומטי מאחר וכספים רבים מתבזבזים כך לריק. ניתן גם לקבל החזר רטרואקטיבי עד 6 שנים אחורה עבור תשלומי מס ששילמתם בשנים האחרונות ואף עבור קרוב משפחה שנפטר. לשם כך יש להכין מסמכים מתאימים ולגשת לפקיד השומה במס הכנסה.

מחשבון מס הכנסה לגמלאים של כספית יגלה האם את\ה זכאי להחזר מס

מי שפרש במהלך 6 השנים האחרונות, זכאי להחזר מס לא רק על שנותיו כגמלאי אלא גם על שנות עבודתו כשכיר. מחשבון החזר מס לגמלאים של כספית יסייע לו לבחון את מידת זכאותו להחזר הן בהיותו שכיר לשעבר והן בהיותו גימלאי, והייעוץ המקצועי של החברה ייסע לו למקסם את החזרת המס המגיעה לו. את הבדיקה הראשונית, יוכל כל גימלאי לבצע במחשבון של כספית בעצמו תוך 20 שניות בלבד.

בנוסף, מומלץ להתייעץ עם חברה להחזרי מס המתמחה בהשבת מס לגמלאים ופנסיונרים על מנת לבדוק מהם החזרי המס להם אתם זכאים ולדרוש את המגיע לכם.

צור קשר עם כספית
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מס הכנסה לפנסיונרים – שאלות ותשובות נפוצות

כאמור ישנן הטבות מס שאינן מתקבלות באופן אוטומטי ועל הגמלאי עצמו לבצע פעולות יזומות מול מס הכנסה על מנת לקבל את הפטורים המגיעים בהתאם לחוק. גובה הפטור מושפע מפרמטרים רבים כגון משיכת פיצויים פטורים בעבר, היוונים שביצעתי בעבר ו/או שהנני מעוניין לבצע בעתיד.

כל אדם שהגיע לגיל הזכאות לאחר 01.01.2012 יקבל את הפטור המגיע רק לאחר ביצוע קיבוע זכויות. הליך זה מורכב מאוד ויש לבצעו רק לאחר שבוצע תכנון מס מעמיק. פנסיונרים שהגיעו לגיל הזכאות לפני 01.01.2012 ( חוק ישן – לפני תיקון 190) זכאים אף הם לפטור חלקי או מלא בהתאם לנתונים האישיים אך ההליך לקבלת הפטור במקרה זה לא מבוצע במסגרת קיבוע זכויות.

מימוש ההטבה מתבצעת במסגרת הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה ובצירוף אישור מהגוף הרלוונטי על ההכנסות השנתיות מריבית וניכוי המס.

מגיע לך החזר מס! משלם מס הכנסה? זכותך לקבל את כספך בחזרה!

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.

 
בדיקת זכאות להחזר מס
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ