למי מגיע החזר מס הכנסה? אולי המדינה חייבת לך כסף!

החזר מס נובע מגביית מס עודפת במהלך שנת מס נתונה. דבר זה מתברר בסוף שנת המס, לאחר שמכניסים נתונים וזכאויות שונות שנצברו לאורך השנה. יוצא ששיעור הניכוי במקור, המתבצע מדי חודש, גבוה משיעור המס שעל העובד לשלם בחישוב שנתי, ומכאן נובע החזר המס מרשות המסים לאזרח.

דוגמאות למי מגיע החזר מס:

 • עובד המתפרנס בכמה מקומות עבודה ולא ביצע תיאום מס.
 • עובד שפוטר מעבודתו ולא עבד בחלק משנת המס זכאי להחזר על המס ששילם בתקופה שעבד.
 • תשלום עצמאי (כלומר לא דרך משכורת) לקרן פנסיה, ביטוח חיים וכו'.
 • שינויים בסטטוס האישי: ילד שנולד, גירושין, מזונות ועד
 • מעבר למגורים באזור בעל עדיפות לאומית (הנגב, הגליל, הגולן וכו')
 • חיילים משוחררים
 • עולים חדשים
 • והרשימה עוד ארוכה.

הנקודה החשובה היא לא לשנן את הרשימה ולבדוק את זכאותך בכל שנה ושנה מחדש, אלא להבין את הצורך באנשי מקצוע שמכירים את התחום, יודעים מה לשאול ואיך לאתר את הזכאויות השונות המגיעות לכל אחד, וחשוב יותר, יודעים כיצד להתנהל מול רשויות המס.

למעשה ישנן דקויות בתחום החזרי המס, שבמצטבר יכולות לזכות אותך במאות ואלפי שקלים נוספים אם תגיש בקשה להחזר מס באמצעות חברה מקצועית, לעומת במקרה בו תגיש את הבקשה לבדך.

קראת את המאמר ותהית האם מגיע לי כסף מהמדינה?

בדוק זכאותך להחזר מס ב-20 שניות

ותן למומחים של כספית להחזיר לך את הכסף שמגיע לך במהירות, בקלות וללא תשלום מראש!

החזר מס לשכירים

ישנן סיבות רבות המעניקות זכאות להחזר מס לעובד שכיר. חופשת מחלה ממושכת מזכה את העובד בהחזר על מס ששילם לאורך שנת מס נתונה; עבודה או שהייה בחו"ל במהלך שנת המס; ביטוח משכנתא שהעובד משלם; פעילות בשוק ההון; מתן תרומות; ועוד ועוד.

החזר מס הכנסה לעצמאים

לאורך שנת מס משלם עצמאי מס על הכנסתו המשוערת באמצעות מקדמות, ובסוף השנה נערך חישוב מפורט בהתאם לדו"ח אותו הגיש. והיה אם מצא פקיד השומה כי גביית המס הייתה עודפת, יקבל העצמאי החזר מס.

מצבים נוספים בהם עשוי עצמאי לקבל החזר מס:

 • אם סגר את העסק והפך לעובד שכיר
 • הוצאות שלא נכללו בדו"ח שהגיש
 • נקודות זיכוי והטבות מס שלא נוצלו
 • ועוד, ועוד

החזר מס להורים עובדים

הטבות מס להורים עובדים ניתנות למשפחות כדי להקל עליהן את פרנסת המשפחה וכלכלתה. בדצמבר 2011, ממש לפני היציאה לפגרת סוף השנה האזרחית, טרחו חברי הכנסת ואישרו תיקון לחוק מס הכנסה, המעניק זכאות לנקודות זיכוי גם לאבות, וזאת בשונה מהמצב שהיה קיים עד אז, לפיו רק אמהות היו זכאיות להחזר מס בגין הורותן.

משנת 2012 אבות מקבלים נקודת זיכוי אחת בשנת לידתו של הפעוט ובשנת המס שמלאו לו 3 שנים. ושתי נקודות זיכוי בשנה שלאחר שנת לידתו של הפעוט ובשנה שלאחריה.

לגבי החזר מס לאמהות, בנוסף לנקודות הזיכוי הרגילות בגין ילדים תינתן נקודה נוספת בגין כל ילד משנת המס שלאחר שנת לידתו ועד לשנת המס שבה מלאו לו 5 שנים.

החזר מס הכנסה בגין תרומה

כדי לעודד אזרחים לתרום לעמותות ולמטרות שונות, מעניקה המדינה זיכוי ממס על הסכום הנתרם. המדינה מגדירה רשימה ארוכה למדי של עמותות וגופים המוכרים על ידה לצורך תרומה, ותרומה אליהן מעניקה זיכוי ממס בשיעור של עד 35%.

המדינה מגדירה סכומי מינימום ומקסימום לתרומה שבגינה ניתן לקבל החזר מס, וכיום הסכום נע במרחב הנדיב שבין 180 שקלים ל-9 מיליון שקלים. כדי שאזרחים לא ינצלו את עניין התרומה בפרצה בחוק המאפשרת להקטין את תשלום המס הכולל שלהם, לא יינתן זיכוי על תרומה העולה על 30% מסך ההכנסה החייבת במס. יחד עם זאת, סכום הגבוה מהאמור ניתן לפרוש על פני 3 שנים, כלומר להעביר את הסכום העודף לשנים הבאות.

החזרי מס הכנסה על בסיס סעיפים נוספים

ישנם סעיפים וקטגוריות נוספות בגינם ניתן לקבל החזר מס. מומלץ לבדוק אם המדינה חייבת לך כסף, ויש לעשות זאת אצל מקצוענים. פנו עוד היום לחברת "כספית", לבדיקה חינם.

צור קשר עם כספית
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

שאלות נפוצות

לצורך הגשת בקשה נדרשים מס' מסמכים כאשר העיקריים הם טופס 135 וטופס 106 (ניתן להוריד כאן). נוסף על כן, נדרשים טפסים ומסמכים נוספים, לפי הסטטוס והנתונים האישיים של כל נישום כגון, אקדמאיים, גמלאים, חד הורי וכו'. צרו איתנו קשר לפרטים המלאים.

אי אפשר לדעת בוודאות, שכן חישוב החזר מס הוא מורכב מאוד. כדאי לפנות לאנשי מקצוע שמכירים את החוק, יודעים מה לבדוק, ויגישו את כל המסמכים הדרושים בשבילכם. זה בדיוק מה שאנחנו עושים בכספית כבר למעלה מ- 20 שנה.

בהחלט! ניתן להגיש בקשות להחזר מס עד 6 שנים אחורה (2015-20). האם לא עבדתם כמה חודשים ב-2015? עדיין לא מאוחר, אבל לא כדאי לחכות יותר מדי. אם שנת המס תסתיים ולא הגשתם את הבקשה, החמצתם את ההזדמנות.  

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.

 
בדיקת זכאות להחזר מס
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ