תיאום מס

מטרתו של תיאום המס היא להפחית את שיעור מס ההכנסה שמשלם מי שעובד כשכיר ביותר ממקום עבודה אחד. למשל, מי שעובד בחצי משרה בשני מקומות, או מי שלוקח עבודה לבית, ועוד מקרים ואפשרויות. על ידי תיאום המס, נמנע מהשכיר תשלום עודף לרשויות המס.

מה יקרה לעובד במספר מקומות שלא יערוך תאום מס?

מי שעובד במספר מקומות עבודה ולא עורך תיאום מס, ישלם שיעור גבוה, ומיותר, של מס הכנסה. לכן, טוב יעשה העובד השכיר אם יערוך תיאום מס ובכך יחסוך מעצמו סיבוכים מיותרים, וכמובן כסף.

אז מי צריך לבצע תיאום מס הכנסה?

  •  כאמור, שכיר שעובד במקום עבודה אחד או יותר.
  • שכיר העובד במקום עבודה אחד, ובמקביל זוכה להכנסה נוספת באופן זמני, כמו משכורת נוספת, שכר סופרים, שכר מרצים, שכר אמנים ועוד.
  • שכיר העובד במקום עבודה אחד, ובמקביל מקבל פנסיה ממקום עבודה אחר.
  • גמלאים המקבלים פנסיה ממקום אחד ושיש להם הכנסה נוספת, זמנית או חד פעמית

איך עושים תיאום מס?

כיום כבר לא צריך להיגרר לאגפי מס הכנסה. ניתן לבצע את תיאומי המס עצמאית באינטרנט אבל מומלץ לפנות לאיש מקצוע כמו רואה חשבון או יועץ מס,  שיעזור לך לקבל את מלוא ההחזר המגיע לך ויתווך בינך לבין התסבוכת הבירוקרטית של התהליך.

תיאום דרך המעסיק

הנייר הייעודי לכך הוא טופס 101, אותו יש למלא בתחילת כל שנת מס או כשמתחילים עבודה במקום חדש. בנוסף לפרטים האישיים יש לציין מהו מקום העבודה העיקרי ולצרף תלוש משכורת ממנו. המעסיק יערוך את תיאום המס ובהתאם לנתונים ינוכה שיעור המס הרלבנטי.

איך מבצעים את הפנייה למס הכנסה?

הנייר הייעודי הוא טופס 116, ומעבר לפרטים האישיים יש להוסיף בו את מספר תיק הניכויים של המעסיקים. יש למלאו ולהגישו במשרד פקיד השומה. כמו כן, יש להצטייד בתלושי משכורת של מקומות העבודה הרלבנטיים לצורך תיאום המס. אותם דברים אמורים גם לגבי קבלת הפנסיה.

מקום העבודה העיקרי ממשיך לנכות מס בהתאם למדרגות המס, כלומר כאילו הוא מקום העבודה היחיד שלך. תיאום המס מופנה למקום העבודה המשני, ובו מצוין כמה מס יש להוריד.

האם חלה מגבלה על ביצוע תיאום המס באינטרנט?

את תיאום המס דרך האינטרנט ניתן לבצע במקרים הבאים:

  • מי שהכנסתו השנתית מכל עבודותיו אינה עולה על 316,536 שקלים (נכון לשנת 2021).
  • מי שהכנסתו היא מקצבת פרישה כמו פנסיה ו/או קופת גמל.
  • מי שהכנסתו מגיעה ממקורות אחרים כמו שכר אמנים, שכר סופרים או מרצים.

כיצד מתבצע תיאום מס הכנסה בידי איש מקצוע?

מס הכנסה מגדיר איש מקצוע בתחום כ"מייצג", והמדובר ברואה חשבון או יועץ מס שברשותו חיבור למערכת שע"מ (שירות עיבודים ממוכנים) של שלטונות המס. תנאי נוסף להתקשרות עם יועץ הוא שלעובד לא יהיה תיק במס הכנסה.

תיאום המס באמצעות מייצג מוגבל לעובדים שהכנסתם אינה עולה על 188,544 שקלים, נכון לשנת המס 2014. כמו כן, מייצג רשאי לבצע תאום מס רק על חלק מסוגי ההכנסה.

יש לציין שלמרות שבוצע תאום מס, במקרים רבים מגיע לעובד השכיר החזר מס.
על כן יש לבצע בדיקה לאחר סיום שנת המס שבה בוצע תאום המס.

חברת כספית החזירה עד היום לידי שכירים עשרות מיליוני שקלים ממס הכנסה. 

בואו לממש את זכויותיכם המגיעות לכם על פי חוק!

צור קשר עם כספית
שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

מגיע לך החזר מס! משלם מס הכנסה? זכותך לקבל את כספך בחזרה!

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.

 
בדיקת זכאות להחזר מס
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ