כמה משלמים מס רכישה על דירה?

כולנו מבינים את הצורך בתשלום מיסים – גם על ההכנסות השוטפות שלנו וגם על עסקאות נדל"ן כגון רכישת דירה. בלי מיסים המדינה לא תוכל לספק לנו שירותים שונים, וגם אם יש לנו ביקורת על ממשלה כזו או אחרת, עדיין ברור לחלוטין שהבסיס לחיים משותפים של כמה מיליוני בני אדם הוא המוכנות לממן את כל ההוצאות ההכרחיות.

מצד שני, אין שום סיבה לשלם יתר על המידה. תכנון מס בעזרת יועץ בעל ניסיון רב בתחום ובקיאות מקצועית מעמיקה יעזור לכם לחסוך סכומי כסף משמעותיים. בפרט כך הדבר כשמדובר על הוצאה גבוהה בלאו הכי כמו רכישת דירה.

מהי העלות של מס הרכישה והאם אפשר להפחית את שיעור המס?

חוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), וליתר דיוק סעיף 9א' בו, מגדיר את האפשרויות השונות לפיהן נקבע מס הרכישה – שכן ישנן מספר שיעורי מס. בפרט קיימות הקטגוריות הבאות:

* דירה יחידה – כשלרוכש אין דירה נוספת, פרט לדירה שהושכרה בשכירות מוגנת לפני 1997 או דירה שהתקבלה בירושה בתנאי שהחלק שלו בה הוא עד 50%. גם במקרים שבהם יש לו חלק בדירה אחרת של לא יותר משליש, שיעור מס הרכישה נקבע לפי "דירה יחידה".

* משפרי דיור – משפרי דיור יכולים להיות בעליהם של שתי דירות במקביל לפרק זמן מסוים כדי לאפשר להם קנייה ומכירה בלי לחץ. אם תוך 12 חודשים נמכרה הדירה הקודמת, גובה מס הרכישה יהיה זהה לזה של "דירה יחידה".

* דירה נוספת – כשהדירה נרכשת למטרת השקעה, שיעור מס הרכישה יהיה גבוה יותר.

נכון ל-2019, עבור דירה יחידה מדרגות המס הן: עד לסכום של 1,696,750 מיליון ש"ח אין מס. על החלק שבין הסכום הנ"ל לבין 2,012,560 ש"ח שיעור המס הוא 3.5%, על החלק שבין 2,012,560 לבין 5,192,150 ש"ח נדרש מס רכישה של 5%, המדרגה הבאה היא 8% והיא עד לרף של 5,192,150 ש"ח – ואם שוויה של הדירה גבוה אף מהרף הנ"ל שיעור המס הוא כבר 10%.

עבור דירה נוספת, עד לסכום של 5,194,225 ש"ח מס הרכישה הוא 8% ומעליו – 10%. תכנון נכון עשוי להפחית את הסכום שתידרשו לשלם לרשויות המס.

איך אפשר להוזיל את עלות הדירה?

מעבר לחשיבות ייעוץ מס, פעולה נוספת שעוזרת להפחית את עלותה של הדירה הנרכשת היא בחירה מושכלת של המשכנתא.

חשוב להבין שההלוואה ארוכת הטווח אמנם עוזרת להגיע לנכס בעל ערך גבוה יותר, כזה שאי אפשר לממן רק על בסיס ההון העצמי, אבל מצד שני היא עלולה להיות יקרה מאוד, בדיוק כמו מס מופרז. בדיקה באמצעות מחשבון משכנתא מסייעת להבין כמה עולה בעצם ההלוואה, וכך להשוות בחוכמה בין מספר אפשרויות.

בנוסף, חישוב משכנתא עוזר להבין מהו הסכום המרבי שכדאי לבקש בלי להסתכן בקושי לעמוד בהחזרים ולאבד את הנכס. השימוש באפשרויות השונות שמציע כל מחשבון משכנתא מומלץ לכל מי שרוכש דירה. במידת הצורך כדאי לפנות גם ליועץ משכנתאות מיומן, בדיוק כפי שמוטב להתנהל מול רשויות המס עם מומחה למיסוי שדואג לאינטרסים שלכם.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.

 
בדיקת זכאות להחזר מס
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ