מהי ביקורת מס הכנסה לעסק

בשנים האחרונות, כחלק מהמאבק של רשויות המס בהון השחור, הוגברו במידה ניכרת פעולות אכיפה שננקטו נגד בעלי עסקים, ביניהן עריכת כמות גדולה יותר של ביקורות מס בשטח.

ביקורת מס הכנסה נעשית ללא התראה מראש, פשוט מגיעים למקום העסק נציגים של מס הכנסה, מבקשים לעיין במסמכים שונים של העסק, ביניהם פנקסי חשבונות, חשבון הבנק, כסף מזומן ושואלים שאלות אודות הפעילות העסקית, זהות הבעלים ועוד. מדובר בסיטואציה לא נעימה ומלחיצה, אולם חשוב לדעת לפעול בצורה שקולה ונכונה כדי לצלוח את הביקורת על הצד הטוב ביותר.

כחלק מכך, חשוב להקפיד בשגרה על התנהלות פיננסית תקינה, באמצעות קבלת ייעוץ מקצועי שוטף של עורך דין לענייני מס הכנסה ו/או רו"ח. כך, גם אם יגיעו מבקרים מטעם מס הכנסה לעסק, תוכלו להיות שקטים ורגועים שהכל מתנהל בצורה חוקית ונכונה.

סיבות עיקריות לעריכת ביקורת מס הכנסה לעסק:

● ביקורת אקראית הנערכת בשגרה, במטרה לאכוף את תשלום המיסים והדיווח התקין של כלל העסקים החייבים בדיווח למע"מ, מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, על פי המיקום הגיאוגרפי בו הם נמצאים או על פי תחום הפעילות שלהם.

● במקרים רבים, ביקורת מס הכנסה נעשית בצורה מכוונת בעסק ספציפי, בעקבות מידע שהתקבל על עבירות מס שבוצעו בו, חריגות כלשהן בפעילות שעלו במחשבים של רשות המיסים, כגון פניות רבות לקבלת החזרי מע"מ או בשל דיווח שהתקבל על ידי מתחרים עסקיים או תלונות של לקוחות. לעתים הביקורת הנערכת במסגרת הכנה לדיון ברשויות מס הכנסה או של עסקים חדשים שרק נפתחו כדי לבחון שאינם פיקטיביים.

איך צריך להתנהל?

ראשית, חשוב לבדוק מי הם המבקרים שהגיעו ולאיזו מטרה. במידה שהסיבה היא לצורך חקירה פלילית, רצוי שתזמינו מיד את רואה החשבון או עורך דין מס הכנסה המלווים אתכם. במידה שזו ביקורת שגרתית, אתם חייבים על פי חוק לשתף פעולה ולמסור את כל המידע והפרטים במקום.

כל המידע שאתם מוסרים נרשם בדו"ח המסכם. אסור כמובן לשקר או להמציא דברים, כיוון שזה עלול להוביל לפסילה מיידית של פעילות העסק. עדיף פשוט להגיד שאינכם זוכרים פרט כלשהו לגביו נשאלתם או אינכם יודעים להסביר משהו ואז במקרה הגרוע זה יסתיים בליקוי טכני. חשוב שתקפידו לענות בצורה ברורה על כל השאלות, אין חובה להרחיב מעבר למה שנשאלתם.

בתום הביקורת, עליכם לחתום על דו"ח החקירה ולאשר שכל המידע והממצאים הכתובים בו נכונים. זה הזמן לקרוא בעיון את הדו"ח, אחרת יהיה קשה לבקש לשנות את תוכנו. במידה שנציגי מס הכנסה לא מצאו ליקויים בפעילות העסק, עליכם לבקש שזה יירשם בדו"ח במפורש. יש לכם זכות לקבל עותק של הדו"ח וכל טופס שנרשם על ידי המבקרים ועליכם למסור אותם אל עורך דין מס הכנסה ו/או רו"ח.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.