החזר מס לשכירים בעקבות נגיף הקורונה – כל מה שצריך לדעת

תוכן עניינים

החזר מס נובע מגביית מס עודפת במהלך השנה. שיעור זה עלה בשנה האחרונה בעקבות משבר הקורונה, העבודה מהבית והוצאה לחל"ת. 

כדי לקבל את החזרי המס, העובדים צריכים להגיש בקשה רשמית. עובדים רבים חוששים לפנות לרשות המיסים ולבקש את כספם בחזרה. מקובל לחשוב שהמדינה תערים קשיים, שהתהליך הוא ארוך, קשה ומסורבל, או שהמדינה תמצא דרך לקחת כסף ולא להחזיר.  

בתקופה זו שלאחר הקורונה, ברור יותר מתמיד שצריך לנצל הזדמנויות ואסור להפסיד כסף שהוא שלנו בסופו של דבר. האם אין דרך לקבל את הכסף במהירות ובקלות? מאות אלפי בקשות להחזר מס מדי שנה שמאושרות, מעידות אחרת. אז, איך אפשר לדעת אם מגיע לכם החזר מס מהמדינה? ומה צריך לעשות כדי לקבל בחזרה את הכסף שלכם?

מי יכול לקבל החזר מס? 

עובדים שכירים יכולים להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורה. שכירים, בניגוד לעצמאים, משלמים בדרך כלל מס דרך תלוש המשכורת שלהם מדי חודש. הם לא שולטים בדיווח, וסומכים על מי שמפיק את התלוש שיעשה את העבודה בשבילם. אבל המעסיק לא תמיד מודע לכל הנתונים, ויתכן כי יש לכם הטבות מס שאתם לא מנצלים, או שהנתונים השתנו במהלך השנה.

איך אפשר לדעת שמגיע לכם החזר מס? 

קודם כל, חשוב לדעת כי סך המס שצריך לשלם לא מחושב באופן חודשי, אלא שנתי, בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב. שנת המס מתחילה ב- 1 בינואר, ומסתיימת ב- 31 בדצמבר. כך, למשל, אם בתקופת הקורונה הכנסתכם קטנה במהלך השנה או שיצאתם לחל"ת או שחלו שינויים כגון הולדת ילד, יביא הדבר להחזר מס.

בנוסף, גם בעתות שגרה, ישנן הטבות במס שלא תמיד מנוצלות באופן מלא. הנפוצים בהם: הורים לילדים בגילים שנה עד חמש, או ילדים עם צרכים מיוחדים; הורים יחידניים; תשלום מזונות; קבלת תואר אקדמי; עבודה ביותר ממקום אחד בו זמנית, ויש עוד הרבה. מידי שנת מס, מס הכנסה מפרסם מי זכאי לפטורים, לנקודות זיכוי וזיכויים ממס. 

עבדתם מהבית בתקופת הקורונה? יתכן כי מגיע לכם החזר מס

עוד מצב מיוחד שמאפשר לקבל הטבות מס הוא עבודה מהבית. ואכן, בתקופת הקורונה שכירים רבים עברו לעבוד מהבית. עם העבודה הם לקחו איתם גם את ההוצאות שבעבר שולמו על ידי המעסיק, כמו למשל עלות החשמל ותחזוק מערכות המחשוב. לפי פקודת מס הכנסה, בסעיף 17, לא רק עצמאים – אלא גם שכירים יכולים לקזז הוצאות לצורכי עבודה במידה והם עובדים מהבית. כל מה שהשכיר צריך לעשות הוא להפריד בין הוצאות המחייה הרגילות שלו, להוצאות העבודה.  

איך מקבלים החזר מס בעקבות הקורונה – כל השלבים

אם בדקתם, ונראה שמגיע לכם החזר מס, אתם בטח שואלים: מה צריך לעשות עכשיו?  ואכן, שנת המס 2020 הסתיימה וניתן להגיש בעבורה בקשה להחזר מס. צריך לעבור כמה שלבים, ואם מגיע החזר, הוא אצלכם. 

כדי להקל על הביצוע, ניתן למצוא באתר מס הכנסה מידע מלא, וסימולטור, שעוזר לחשב את סכום המס אותו הייתם צריכים לשלם, לאחר שכל הפרטים הדרושים ברשותכם. יתרה מכך, בחודשים בהם צריך להגיש את הדו"ח השנתי, רשות המיסים מסייעת אפילו יותר ללקוחותיה, ומעמידה לשכות הדרכה מיוחדות בנושא (שוקל להוריד את הפסקה). לחלופין, ניתן ולעיתים אף מומלץ לפנות לחברה להחזרי מס, במטרה למקסם את החזר המס שיגיע לעובד, ולוודא שכל הכספים שמגיעים לו מוחזרים אליו. 

שלב א' – לאסוף את כל המסמכים הנדרשים

באמצעות המסמכים מבקש ההחזר יכול להוכיח ולשקף לרשות המיסים את מצבו הכלכלי והאישי: טפסי 106, אישורי קצבאות וגמלאות, מקום מגורים, אישורים רפואיים, אישורים על זיכויים אישיים, וכד'. בנוסף, יש לצרף את נתוני בן או בת הזוג, וצילום המחאה או אישור ניהול חשבון הבנק. 

שלב ב' –  מילוי והגשה של הטפסים וטופס 135 (דו"ח שנתי מקוצר)

כדי לקבל החזר, שכירים צריכים להגיש בסוף שנת המס דו"ח מס מקוצר (טופס 135), אליו הם מצרפים את כל המסמכים הרלוונטיים. המסמכים מפורטים גם בטופס, כך שאם פספסתם משהו, יש לכם תזכורת. 

שלב ג' – הגשת בקשה נפרדת על כל שנה

אם החלטתם לנצל את ההזדמנות שנתנה לכם תקופת הקורונה, והחלטתם להגיש בקשה על עוד כמה שנים אחורה, לפני 2020, תצטרכו להגיש בקשה נפרדת על כל שנה, ולצרף אליה את האישורים הנדרשים. את המסמכים הרלוונטיים לכל שנה אפשר למצוא באתר רשות המיסים. 

איך מתבצע החזר המס 

במידה ועולה לאחר הבדיקה כי מגיע לכם החזר כספי, תקבלו את ההחזר בתוספת הפרשי הצמדה וריבית של 4% לשנה. הכסף עובר ישירות לחשבון הבנק שלכם. 

חברה להחזרי מס תפיק את המיטב עבורכם – היתרונות המרכזיים

כאמור ניתן להגיש בקשה להחזר מס באופן עצמאי אך להגשת הבקשה באמצעות חברה להחזרי מס, יתרונות רבים כגון:

  • לחלק מהשכירים קיימת חבות במס והגשת הבקשה באופן עצמאי ללא בדיקה מעמיקה לפני ההגשה, תגרור חוב כספי מול רשויות המס.
  • לאחר הגשת הבקשה תתוקצר השומה ע"י מס הכנסה. בחלק מהמקרים השומות מתוקצרות בצורה שגויה ויש לבצע בדיקה יסודית ע"י איש מקצוע לאחר תקצור השומה, על מנת לוודא שהנישום קיבל את כל הטבות המס המגיעות לו ואין תשלום מס מיותר לרשויות.
  • ישנם תיקים מורכבים שיש לבצע בגינם תכנון מס ע"י איש מקצוע. תכנון מס יכול לחסוך לנישום כספים רבים ובחלק מהמקרים יהיו לכך השלכות גם לשנים הבאות.
  • רק איש מקצוע הבקיא בכל החוקים יידע למקסם את החזרי המס ולדאוג שתקבלו את כל הטבות המס המגיעות לכם.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.

 
בדיקת זכאות להחזר מס
שוחחו איתנו
שלום!
נשמח לעזור לך, לחץ/י כאן ליצירת קשר בווטסאפ